Zákonodárci v úterý vzali na vědomí závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací komise. Zabývala se loňskou ekologickou katastrofou v řece Bečvě. Poslanci svým posledním hlasováním v tomto volebním období zároveň pověřili vládu, aby postupovala podle opatření uvedených v dokumentu. Pro návrh zvedlo ruku 55 ze 104 přítomných poslanců.
Novelu vodního zákona, která má zefektivnit prevenci i řešení ekologických katastrof ve vodních tocích, už ale současní poslanci projednat nestihnou. Bude to úkol pro nové zákonodárce vzešlé z víkendových sněmovních voleb.
Závěrečnému hlasování předcházela bouřlivá debata. Člen sněmovní vyšetřovací komise Petr Gazdík (STAN) už ráno uvedl, že chyby při vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě nemusely být náhodné. Podá kvůli tomu trestní oznámení. „Orgány činné v trestním řízení by měly posoudit, jestli se někdo nepokusil záměrně některé důkazy zamést pod koberec,“ uvedl poslanec.
Řeku Bečvu loni v září otrávily jedovaté kyanidy. Členové komise v závěrečném dokumentu kritizovali postup úřadů při odběru vzorků a ryb krátce po havárii. Gazdík poukázal na rozpory ve vyjádření jednotlivých orgánů. Podle něj Česká inspekce životního prostředí tvrdí, že jed do řeky vytekl formou jednorázového vnosu. Naopak policie prý říká, že o jednorázový vnos nešlo. „Podám trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a dalších trestných činů,“ avizoval.
Poslanci z komise v závěrečné zprávě popsali špatnou koordinaci vodoprávního úřadu ve Valašském Meziříčí a inspekce. „Ten šlendrián může být i snahou zakrýt viníka,“ doplnil Gazdík.
Máme viníka, připomněl Brabec
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), pod jehož resort inspekce spadá, postup úřadu hájí. Celou kauzu označil za zpolitizovanou a vyjádřil přání, aby mohl na půdě Sněmovny vystoupit také ředitel inspekce Erik Geuss. „Zpráva, jak je napsaná, je zmanipulovaná, částečně vylhaná a posunutá,“ uvedl na tiskové konferenci. Považuje za skandální mnoho spekulativních závěrů.
Podle něj katastrofu od začátku vyšetřovaly desítky lidí z organizací, které jsou na sobě nezávislé.
Poukázal na to, že kriminalisté našli viníka. Z otravy Bečvy je obžalovaná rožnovská společnost Energoaqua. Její vedení vinu popírá. Část odborníků dosavadní vyšetřování zpochybnila.
Kritici poukazují na blízkost chemičky Deza, která spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Fabrika od počátku spojitost s havárií odmítá. „Vyšetřování není žádný šlendrián. Všichni odvedli maximum toho, co mohli. Policie má dost důkazů. Je jednoznačné, že se tady hraje špinavá hra,“ namítl Brabec.
Kontroly krajského úřadu
Kontroly nařízené Krajským úřadem Zlínského kraje zjistily, že firma Energoaqua porušila povinnosti plynoucí z vodního zákona. Překročila některé limity závadných látek ve vypouštěných odpadních vodách. Na Facebooku to v pondělí uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti). Jedno překročení maxima pro amoniakální dusík v odpadní vodě z roku 2019 zjistil kraj i při kontrole ve valašskomeziříčské chemičce Deza. Úřad zahájil kontroly ve firmách koncem loňského roku v souvislosti s loňskou otravou Bečvy, úniků látek do Bečvy však bylo loni více. Kontroly skončily letos.
V Energoaquě kontroly prověřovaly poslední tři roky. Podle nich nebylo užívání lagun v souladu se stavebním a kolaudačním rozhodnutím a stavebním zákonem. Provozní řády vodních děl, kanalizační řád a havarijní plán byly neaktuální, uvedla náměstkyně.
Úřad svá zjištění předá inspekci životního prostředí. „Je na ní, jestli zahájí řízení a jaký proces v tom ona bude konat. I ze strany Zlínského kraje bude probíhat dále řízení na odstranění pochybení,“ řekla Ančincová novinářům. Vedení kraje také vyzvalo společnost Energoaqua, ať aktualizuje své havarijní plány nebo si nechá udělat nové posudky.
Podle něj není technicky možné, aby úředníci odebírali vzorky na všech výpustích. „Tým lidí je odebíral tam, kde to bylo podle jeho zkušeností podezřelé a kde byly viditelné známky něčeho nestandardního na výpusti nebo na provozu. Vzorky nebyly odebrány na 19 společnostech, včetně Dezy. Zpráva poukazuje ale jen na tuto společnost,“ namítl Brabec. Doplnil, že ke znečištěným tokům je inspekce přizvána jen ve čtvrtině všech případů a standardně přijíždí jediný inspektor.
Mimořádnou schůzi otevřela předsedkyně TOP 09 a členka vyšetřovací komise Markéta Pekarová Adamová. „I za ten limitovaný čas dvou měsíců se nám podařilo dospět k závažným zjištěním. Jsou velmi zdrcující vizitkou českého státu pod vedením Andreje Babiše,“ řekla.
Podle ní se otrava Bečvy stala symbolem, jak do veřejného zájmu prorostl individuální zájem Agrofertu prostřednictvím Andreje Babiše. „Ta liknavost nemůže být náhodou. Neberu to jako otrávení jedné řeky, ale otrávení celé České republiky,“ dodala. Podivila se také, že ministr Brabec nevyvodil vlastní odpovědnost a zůstal ve funkci.
Postupy úřadů a vlády v této kauze dlouhodobě kritizují další opoziční politici. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že skutečnou odpovědnost za liknavé vyšetřování havárie nese premiér Babiš, protože si po nástupu do politiky inspekci životního prostředí podmanil. Hájí prý tak zájmy skupiny Agrofert, která podniká i v chemickém průmyslu.
Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan mluvil o agrofertizaci Česka. „Bečva je typický příklad. Není to žádný prázdný pojem, jedná se o systémový problém naší společnosti,“ uvedl. Jeho kolega Gazdík označil Brabce za „ministra pro zametání stop po ekologických zločinech“. Část poslanců při jeho slovech vyjádřila nesouhlas boucháním do lavic.
Hnutí SPD se bude podle předsedy klubu Radima Fialy na plénu ptát na osobní zodpovědnost ministra Brabce i šéfa inspekce Geusse. Fiala novinářům řekl, že je třeba, aby byl v případě podobných havárií v budoucnu viník odhalen a potrestán a vyšetřování nedoprovázel chaos. „Je tristní, že tady se vyšetřování táhne skoro rok,“ poznamenal předseda hnutí Tomio Okamura.
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/byl-to-slendrian-kvuli-becve-padne-dalsi-trestni-oznameni-176398