O Bečvě

Bečva je největší levostranný přítok řeky Moravy. Řeka vzniká soutokem Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve Valašském Meziříčí a po šestistech metrech se z levé strany připojuje říčka Loučka. Na sever mířící řeka se po třech kilometrech stáčí k západu a tady se spojuje s Jasenickým potokem. Po dalším kilometru do Bečvy vtéká Svinovský potok a ta pak protéká kol Choryně. Za Choryní do Bečvy zleva přitéká Juhyně a o 1600 m dál se z pravé strany připojuje Mřenka. V dalším 12 km dlouhém úseku do Bečvy přitékají potoky Loučský a Špičský z pravé strany a potok Hlubočský ze strany levé. Poté Bečva protéká Teplicemi, proslavenými lázněmi. 

V Hranici se tok Bečvy stáčí k jihozápadu, protéka Rybářemi a za nimi se do ní vlévá Uhřínovský potok a Žabník. Dalším pravým přítokem je Jezernice. Pak řeka protéká Týnem a Lipníkem a pokračuje do Přerova. A posléze po dalších 12 kilometreech se Bečva za obcí Troubky stává levostranným přítokem řeky Moravy.  Plocha povodí měří 1620,19 km².

Únik kyanidu zasáhl více než polovinu délky toku.
Zdroj: Wikipedie, mapy.cz
Tok řeky Bečvy na Mapách.CZ

Podepište výzvu "Řeky bez jedů"

Kyanidy, které z Bečvy udělaly mrtvou řeku, jsou vyvrcholením úniků toxických látek do vod, k nimž dochází v poslední době stále častěji. Ochrana vod polevila kvůli nedostatečnému monitoringu toxických látek a je také důsledkem benevolentního povolování dalších a dalších zdrojů znečištění.
e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.