Bečva je opět znečištěná. Zasahují hasiči

27. 10. 2020

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince unikla neznámá látka. Na hladině řeky se vytvořila pěna. K události vyjížděli hasiči, kteří na místě odebrali vzorky vody. Zatím nejsou informace o úhynu ryb.

O případu informoval starosta města Robert Stržínek (ANO), látka se podle něj do Bečvy dostala ze stejného vyústění kanálu, jakým podle zjištění policie před několika týdny do řeky unikl kyanid.

„Byl detekován únik neznámé látky z toho inkriminovaného kanálu, který vede z rožnovské Tesly. Na hladině řeky se objevila pěna. Samozřejmě poté, co máme informace, že před pár týdny odtamtud vytekl kyanid, tak jsou všichni ostražití,“ uvedl Stržínek.

Situaci nechce zlehčovat, přesto si nemyslí, že by se znovu jednalo o únik kyanidu. „Pevně věřím, že to bude nějaký saponát nebo něco podobného. Samozřejmě hasiči odebírali vzorky, dělali zkoušky. Budeme moudřejší za pár dnů,“ řekl starosta.

Hasiči se k případu ještě nevyjádřili, valašskomeziříčská radnice se ale při upozornění, aby se lidé raději nepřibližovali k Bečvě, zaštiťovali hasičským velitelem zásahu.

„Důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky,“ napsal na webu města mluvčí radnice Jakub Mikuš.

Informaci o úniku neznámé látky do Bečvy nechala radnice vyhlásit rozhlasem, zveřejnila ji i na facebookové stránce města.

„Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, který zde také provedl odběr vzorků. Dosud neznáme výsledky rozborů ani zdroj, kterým se neznámé látky do řeky dostaly. Na místě kromě hasičů zasahuje i policie,“ sdělil Právu Mikuš.

Kyanid vypustil do řeky Bečvy neznámý pachatel 20. září, případ stále vyšetřují vsetínští kriminalisté. Ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb ze zasažené oblasti Přerovska.

Podle Mikuše se tentokrát znečištění zřejmě obejde bez k úhynu ryb. „Pokud mám správné informace, zatím k žádnému úhynu ryb nedošlo. A doufáme, že už ani nedojde,“ řekl Mikuš.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/becva-je-opet-znecistena-zasahuji-hasici-40340548

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.