Hazard s kyanidem, který nevyšel, míní žalobce o otravě Bečvy

18. 10. 2023

Kauza otravy řeky Bečvy se po třech letech od události přiblížila k závěru projednání obžaloby u Okresního soudu ve Vsetíně. Státní zástupce navrhl pro šéfa stíhané firmy provozující čističku Energoaqua Oldřicha Havelku podmínku a peněžitý trest milion korun. Pro samotnou firmu pak trest 21 milionů. Jak Havelka, tak i zmocněnec podniku Vladimír Kurka vinu opakovaně odmítli.

U soudu ve středu zazněly závěrečné řeči, dopoledne patřilo státnímu zástupci Jiřímu Sachrovi. Podmínku Havelkovi soudu navrhl uložit ve třetině pětileté trestní sazby. Obhajoba žádá zproštění obžaloby.

Podle vyšetřovatelů řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom. Státní zástupce viní firmu i jejího ředitele z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Žalobce ve své řeči uvedl, že podle něj havárii zavinila svou činností společnost Energoaqua, připustil ale, že případ je po právní i skutkové stránce mimořádně složitý. Mimo jiné zmínil, že vyšetřovací spis má přibližně sedm tisíc stran.

Kontaminované vody unikaly do Bečvy několik hodin, tvrdí posudek

„Společnost Energoaqua začala protiprávně a bez povolení odebírat kyanidové vody, i když šlo o kapalné odpady. Způsob jejich nakládání s nimi byl nebezpečný při odpojení lagun, které mají zředit odpadovou vodu. Šlo o úmyslné jednání, porušení uložených povinností v úmyslu získat pro sebe značný prospěch ve výši jednoho až deseti milionů korun,“ řekl Sachr.

Důkazní situaci ztížilo, že v den otravy nebyly odebrány vzorky od podezřelých výustí do řeky.

„Výustí je nejméně třicet a z kolika byly v den havárie 20. září 2020 odebrány vzorky? Ze žádné. A v dalších dnech? Jen ze dvou z třiceti. V důsledku tohoto šokujícího přístupu orgánů státní správy nemůžeme vědět, kdo a který subjekt tato fatální poškození životního prostředí způsobil a odpovídá za úhyn ryb, ke kterému došlo. Co víme, je to, že to nebyly osoby, které tu v procesním řízení stojí mezi obžalovanými,“ je přesvědčený Havelkův obhájce Jiří Obluk.

Státní zástupce však poukázal na to, že o den později bylo u výusti firmy Energoaqua zjištěno nadlimitní množství kyanidu. Za původce havárie označilo společnost i několik znaleckých posudků, na které se obžaloba odkazuje, mezi nimi posudek znalce z oboru vodního hospodářství Jiřího Klicpery nebo od vědců z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Znalci i Česká inspekce životního prostředí se zabývali také možností, že by řeku otrávila valašskomeziříčská chemička Deza, která má výusť blíže místu úhynu prvních ryb než Energoaqua.

„Závěr je jednoznačný, všichni Dezu vyloučili jako možného původce havárie z 20. září,“ řekl Sachr. Odmítl též, že by otravu mohl zavinit únik chemikálií z reaktoru takzvané kaustifikační jednotky v Deze, který se stal několik hodin před havárií na Bečvě. „Policie vyloučila, že by kontaminant unikl do řeky,“ uvedl žalobce.

Zástupce poškozených rybářů Stanislav Pernický v závěrečné řeči uvedl, že vyšetřování v případu bylo vedeno tendenčně.

„Ztratil jsem jakékoliv iluze o fungování státních orgánů a institucí a jejich přístupu k řešení samotné havárie, postupů vyšetřování, odběrů vzorků, řízení prací při likvidaci následků otravy. Obdobně jsem ztratil všechny iluze o objektivitě soudních znalců, o způsobilosti pracovníků České inspekce životního prostředí, pracovníků vodoprávních úřadů, MŽP a Policie ČR. Stále častěji mi v hlavě vrtá otázka, zda vůbec žijeme v právním státě,“ řekl Pernický. 

Hlavní líčení pokračuje závěrečnou řečí obhajoby, obžalovaní pak své závěrečné návrhy přednesou ve čtvrtek. Rozsudek ve sledované kauze by soud mohl vynést v pondělí 23. října, jak už dříve avizovala soudkyně Ludmila Gerlová.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem.

Podle žalobce nakládala Energoaqua s kyanidy protiprávně, v čistírně jich podle něj byly desítky kilogramů.

„Celkově byl způsob likvidace odpadních vod provozován jako hazard, který nakonec nevyšel,“ řekl Sachr.

Obžaloba tří úředníků

Podle státního zástupce způsobila Energoaqua znečištění Bečvy nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Jak ve středu státní zástupce Právu potvrdil, v případu úhynu ryb v Bečvě už je podaná obžaloba i na další tři osoby, a to úřednici rožnovského stavebního úřadu, úředníka vodoprávního odboru valašskomeziříčského úřadu a hasičského velitele zásahu.

Státní zastupitelství tuto trojici před týdnem obžalovalo z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V případě odsouzení jim hrozí až pětileté odnětí svobody či zákaz činnosti.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-navrh-trestu-v-kauze-becva-40447414

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.