‚Komise zjistila řadu chyb.‘ Sněmovna vyslechne zprávu o vyšetřování přesně rok od otravy Bečvy

2. 9. 2021

Sněmovní vyšetřovací komise, která má posoudit vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy, se naposled sejde 16. září, na plénu sněmovny mají její závěry zaznít 20. září. Po neveřejném zasedání komise to řekl poslanec STAN Petr Gazdík. Komise podle něj zjistila řadu chyb a připravuje návrh legislativních změn, který má v budoucnu takovým pochybením předejít.

Ve čtvrtek poslanci vyslechli vedoucího odboru životního prostředí ve Valašském Meziříčí Petra Křístka a ředitele Povodí Moravy Václava Garguláka. Pozvaná byla i poslankyně Margita Balaštíková (ANO), ta se ale nedostavila. Komise ji proto podle Gazdíka pozvala znovu, a to na 14. září. Balaštíková měla v době havárie na starosti v radě Zlínského kraje životní prostředí.

„Naším úkolem je popsat pochybení, které při vyšetřování té události vznikly, jednotlivých úřadů a orgánů. Těch pochybení je celá řada a s každým dalším výslechem se ukazují další,“ uvedl Gazdík. Komise podle něj nebude z těch, které nic nezjistily. Závěrečnou zprávu předloží přesně rok po úniku jedů do řeky.

Na minulém zasedání komise člen představenstva valašskomeziříčské chemičky Deza Pavel Pustějovský vyloučil, že by tato společnost mohla být původcem otravy řeky. Pustějovský, který je také poslancem hnutí ANO, po slyšení řekl, že se ve firmě uskutečnila po ekologické havárii řada kontrol. Členové komise tehdy vyslechli také krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka a ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse.

Firma Energoaqua

Policie v souvislosti s ekologickou havárií obvinila v červnu právnickou a fyzickou osobu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí a z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. O podaných stížnostech proti usnesení o zahájení trestního stíhání rozhodne státní zástupce nejspíš začátkem tohoto měsíce.

Z dřívějšího vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi vyplynulo, že obviněnou je tato firma. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Hospodářské noviny v minulých týdnech několikrát uvedly, že obviněným člověkem je zřejmě jednatel Havelka.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/becva-snemovni-vysetrovaci-komise-otrava-becvy-petr-gazdik_2109021723_jgr

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.