Ministr životního prostředí Agrofertu Richard Brabec se do otrávené Bečvy namočil víc, než by chtěl

22. 9. 2021

Jednou z nejhumornějších postav dosluhující vlády Andreje Babiše je jednoznačně Richard Brabec. Ministr životního prostředí, bývalý ředitel chemiček Agrofertu. Už to samo o sobě je absurdní. Bývalý dlouholetý manažer ve firmě, která patří mezi významné znečišťovatele životního prostředí v této zemi, se najednou stane ministrem životního prostředí a má dohlížet na svá bývalá pracoviště, že dodržují vše tak, jak mají. A dohlíží už druhé volební období.

Brabec, který má k Babišovi velmi blízko a patří k několika málo zakládajícícm členům ANO, tak nějak nenápadně proplouval vládou celá dlouhá léta. Narazil v loňském roce, kdy se on jako ministr a firma, kde pracoval ve vedoucích pozicích, dostali do problému.

Otrávenou Bečvu si Brabec nepřál ani v nejtemnějších snech. Do kauzy se zamotal hned od začátku. Nejdříve dělal, že nejhorší ekologická katastrofa v ČR za poslední desítky let prostě neexistuje. Potom prohlásil, že vyšetřování bude ukončeno během několika dní. Není přitom jasno ani po roce. Ne překvapivě naznačoval, že za otravu nemůže fabrika Agrofertu DEZA. I když většina důkazů ukazuje právě na tuto firmu z holdingu.

Brabec už stihl také zapojit své blízké, tak jak to v napínavých chvílích dělá jeho šéf. V březnu letošního roku přísahal na zdraví svých blízkých, že vyšetřovatelé nic nezametají pod koberec. Podobně Babiš před lety přísahal na zdraví svých dětí, že nebude zasahovat do práce novinářů novin, které skoupil, aby o něm psaly pozitivní zprávy. Jak to dopadlo, všichni víme.

Definitivně se Brabec zkompromitoval a zesměšnil tento týden. Sněmovní vyšetřovací komise vydala závěrečnou zprávu ze svého vyšetřování. Kdyby byl Brabec normální nezávislý ministr životního prostředí, kterému jde o životní prostředí a transparentní vyšetření těch, kteří ho poškozují, musel by komisi a její závěry přivítat. Jenže tak to Brabec nemá.

Zpochybňuje a nabourává výsledky, ke kterým komise dospěla, což je zcela absurdní. Navíc se v debatě s Petrem Gazdíkem na České televizi sám podřekl, že ví, o čem a jak komise jednala, i když jsou její členové vázáni mlčenlivostí. Jednoduše mu vše vyzradil spolustraník, který byl do komise evidentně dosazen jako špion.

Na celé této kauze je nejzajímavější otázka Proč? Proč to Brabec a další dělají? Z vděčnosti za vládní angažmá? Nebo mají obavy o Agrofert? O Babiše? Nebo je k tomu někdo nutí?

Zdroj: https://www.forum24.cz/ministr-zivotniho-prostredi-agrofertu-richard-brabec-se-do-otravene-becvy-namocil-vic-nez-by-chtel/?fbclid=IwAR3UwCLQPd6Gq5kDGJv9Mo0N9RigFyHGQkdoDwuPO6X9aYAjTDE4UE4GWD4

 

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.