Nejvyšší státní zástupce nařídil prověřit postup v kauze otravy Bečvy

12. 3. 2022
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nařídil prověřit způsob, jakým žalobci naložili s trestním oznámením na postup vyšetřovatelů případu otravy řeky Bečvy. Oznámení loni podal člen sněmovní vyšetřovací komise a současný ministr školství Petr Gazdík.
Uhynulé ryby v Bečvě (21. září 2020)

Uhynulé ryby v Bečvě (21. září 2020) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

O Střížově rozhodnutí v sobotu informoval web iROZHLAS.cz. Tomu nařízení prověrky potvrdil serveru Českého rozhlasu mluvčí Nejvyššího státní zastupitelství Petr Malý. „Ve věci podání v tzv. kauze Bečva Nejvyšší státní zastupitelství po přezkoumání všech podkladů využilo svého oprávnění a iniciovalo vykonání dohledové prověrky,“ uvedl.

Postup olomoucké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ostravě nyní přezkoumá olomoucké vrchní státní zastupitelství. Na kontrolu má dva měsíce. „Výsledek tedy lze očekávat v průběhu května,“ dodal Malý.

Trestní oznámení kvůli ekologické havárii na Bečvě podal Gazdík týden po loňských sněmovních volbách. Měl podezření, že pátrání po vinících provázel podezřelý postup vyšetřovatelů.

Podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy poukazoval Gazdík mimo jiné na ztracené nebo chybně odebrané vzorky otrávené vody či nekoordinované postupy kontrolních úřadů.

Nejvyšší státní zastupitelství na základě Gazdíkovy iniciativy doporučilo ostravským krajským žalobcům vykonat ve vyšetřování dohled. Ti však místo kontroly předali oznámení státním zástupcům do Vsetína. Tedy těm, které Gazdík kritizoval, uvedl letos v lednu Seznam Zprávy.

Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

Loni v červnu navrhla policie obžalovat kvůli havárii společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a jejího ředitel Oldřicha Havelku. Obviněná firma i její ředitel podali v říjnu návrh na zastavení trestního stíhání. Opírají se o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni.

Autoři: ČTKiDNES.cz

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kauza-becva-nejvyssi-statni-zastupce-igor-striz.A220312_105339_domaci_knn

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.