O zářijové havárii, kdy se otrávila Bečva, vím až z médií, řekl Brabec

2. 12. 2020
O havárii v chemičce DEZA, která se stala 20. září, kdy došlo k otravě Bečvy, se ministr Richard Brabec i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) dozvěděli až z médií. Podle Brabce to není dobře. Kvůli únikům různých látek do řeky nyní ČIŽP kontroluje 15 firem včetně firmy DEZA, řekl Brabec. Kontroly v chemičce a firmě Energoaqua chystá i kraj.

Deník Referendum minulé úterý uvedl, že se v den zářijové otravy Bečvy v chemičce DEZA, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka následně řekl, že 20. září se v DEZE stala provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě.

Brabec ve středu řekl, že o události nevěděl a nevěděla o ní ani ČIŽP. „Určitě tu informaci měla dostat. Není to dobře. Zjistil jsem to z médií,“ uvedl ministr. Rezignovat odmítá.

Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince v posledních 24 hodinách opět unikla neznámá látka. Nahlášen byl úhyn ryb, avšak jen jednotlivých, řekla ve středu ráno mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Únik neznámé látky potvrdili i hasiči. Podle starosty Valašského Meziříčí Roberta Stržínka je však možné, že nejde o otravu ryb. Potvrdili to také rybáři. „Rozbory zatím nemáme. V příštích dnech budeme znát, zda šlo o znečišťující látku,“ řekl ve středu na místě ministr Brabec. Úniky různých látek podle něj musí skončit.Do Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince v posledních 24 hodinách opět unikla neznámá látka. Nahlášen byl úhyn ryb, avšak jen jednotlivých, řekla ve středu ráno mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Podle zprávy města látka do řeky unikla z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm. Firma Energoaqua, kde podle náměstkyně hejtmana Hany Ančincové krajský úřad také chystá kontrolu, zajišťuje čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly.

Podle Ančincové hejtmanství udělá vše pro to, aby se havárie neopakovaly. „Provedeme kontroly v Energoaqua a DEZA. My ty společnosti opravdu svlékneme donaha,“ řekla Ančincová.

Předtím vypustil do Bečvy neznámý pachatel v září kyanid, případ vyšetřují vsetínští kriminalisté. Závažná ekologická havárie postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/becva-havarie-brabec-otrava-jed-deza-reka-ryby-pena-kyanid-media-ministr-zivotni-prostredi.A201202_161825_domaci_remy

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.