Obvinění v kauze Bečva přišlo po dlouhé době, řekl jednatel rybářů

28. 6. 2021

Obvinění v případu loňské otravy řeky Bečvy, které vznesla policie vůči jedné fyzické a jedné právnické osobě z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, přišlo po dlouhé době. ČTK to řekl jednatel severomoravských rybářů Rostislav Trybuček. Doufá, že se vyšetřování podaří dotáhnout do konce a usvědčit skutečného viníka ekologické havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) způsobily kyanidy. Uplynulo od ní více než devět měsíců.

"Byl bych rád, aby se tahle věc dotáhla do konce, protože bez oprávněného viníka by to nemělo skončit. Já jsem vždycky říkal, že je mi úplně jedno, kdo to byl. A že bych strašně rád, aby byl v kauze někdo obviněn, ať se viník najde. Samozřejmě je to po dlouhé době, lidé jsou pesimisté, asi to bude běh na dlouhou trať," uvedl Trybuček.

Kritický je vůči délce prověřování kauzy. "Strašně špatně je, jak dlouho to trvalo. Protože lidé si udělali hypotézy sami. Když nedostanou jednoznačnou odpověď, tak si udělají závěry sami. Já se na ně za to nezlobím, také jsem byl netrpělivý," řekl jednatel rybářů.

Koho konkrétně policie obvinila, neuvedla. Server iDNES.cz v květnu napsal, že posudek, který si policie nechala v případu zpracovat, podezírá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Její ředitel Oldřich Havelka to následně na dotaz ČTK odmítl, dnes nechtěl informaci policie o zahájení trestního stíhání komentovat.

Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který zhruba po 16 kilometrech ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Právě tento kanál jako možný zdroj znečištění Bečvy už v minulosti označila ČIŽP i policie. "Je to pro rybářskou veřejnost určitě překvapující, ale měl jsem v posledních 14 dnech možnost mluvit s odborníky, docela jsem se ptal, oni mi věcně argumentovali a nevylučuje se to," řekl Trybuček. První leklé ryby totiž rybáři podle něj zaznamenali zhruba až tři kilometry pod výpustí.

Havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Řeku znovu zarybňují, po otravě do ní vysadili například podoustve a před několika týdny také parmy. "Teď budeme mít chvilinku klid, řekl bych do konce září. Uvidíme, jestli průzkumy ukáží, že se násada chytla," uvedl Trybuček.

K opětovnému zarybnění využívají rybáři peníze z příspěvků, které přijímají na transparentním účtu, i finance poskytnuté ministerstvem zemědělství. Bečva je podle Trybučka specifická svou druhovou skladbou, sehnat odpovídající násadu proto není pro rybáře jednoduché.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obvineni-v-kauze-becva-prislo-po-dlouhe-dobe-rekl-jednatel-rybaru

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.