Půlrok od katastrofy na Bečvě. Policie tápe, aktivisté vyšetřují na vlastní pěst

22. 3. 2021

Od tragické havárie na řece Bečvě, která za sebou nechala více než čtyřicet tun uhynulých ryb, uplynul přesně půlrok. Katastrofa stále není vyšetřena. Policisté přešlapují na místě a čekají na znalecký posudek soudního znalce Jiřího Klicpery. Ten opakovaně žádá o prodloužení lhůty ke zpracování posudku.

Průběh šetření nenechává chladnými aktivisty, kteří se snaží havárii prošetřit takzvaně na vlastní pěst. Prověřují především tajemnou výusť u Lhotky. Nachází se tři a půl kilometru od výusti z rožnovské Tesly. A zároveň je v místech, ve kterých 20. září 2020 začal masivní úhyn ryb. Aktivisté již mají výsledky rozborů vody tekoucí z kanálu. Vzorek obsahuje vysoké množství polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU).

„U neznámého kanálu u Lhotky jsou několikanásobně vyšší koncentrace jednotlivých PAU i jejich součty než u jiných výustí v okolí. To znamená, že je tento kanál evidentně veden odněkud z blízkosti areálu Dezy,“ uvedl zdroj Práva.

„Výusť pod Lhotkou nad Bečvou je od počátku nejpodezřelejší, protože je těsně nad otravou ryb. A protože je v místech, kde dříve ústil zřejmě mlýnský náhon směrující z míst dnešního areálu chemičky. To se nám podařilo zjistit díky historické mapě zhruba z šedesátých let, kterou jsme objevili v rámci komunikace členů ve facebookové skupině k otrávené Bečvě,“ sdělil Právu jeden z aktivistů, Marek Smetana.

„Kompetentní instituce by měly prověřit směřování záhadné výusti, jež zjevně neodpovídá nákresům v územním plánu. I to, proč se v odpadní vodě této výusti pravidelně nacházejí chemické látky související se zpracováním dehtu.“

Vzorky z této tajemné výusti pravidelně odebírá rybář a aktivista Lukáš Gerla. „Vodu, která obsahuje velké množství PAU, jsem bral od této výusti před dvěma týdny. Jednu láhev jsem předal meziříčskému zastupiteli Denisu Rychtárovi (Piráti), ten ji nechal dát na rozbor akreditované laboratoři. Druhou láhev s tím samým vzorkem mám stále doma. Došlo mi, že by mohl tento kanál souviset s překladištěm Deza, jak na to upozorňuji od začátku. Žádný z dalších kanálů nevykazoval tak vysoké hodnoty PAU,“ potvrdil Právu Gerla.

Kudy vede kanál?

Tajemný kanál vede od obce Lhotka. Zda skutečně souvisí s chemičkou, by měl potvrdit „monitoring“ trasy potrubí. Aktivisté se proto snaží oslovit firmy, které se podobným průzkumem kanalizací zabývají. Spolu s místním rybářským svazem již oslovili první firmy. „I přes uznání realizačních možností nakonec spolupráci odmítly,“ řekl Právu Smetana.

Právo požádalo o reakci ke zjištění vysokého množství PAU v této kanalizaci Karla Hanzelku, mluvčího holdingu Agrofert, pod který Deza spadá. „Deza ryby neotrávila. Odmítáme komentovat další nesmyslné spekulace,“ odpověděl Hanzelka.

Výusť ve Lhotce se nachází po proudu řeky zhruba kilometr od hlavní výpusti chemičky Deza. „O žádné jiné kanalizaci a výpusti, která by byla vedena od nás, nemáme povědomí,“ sdělil již dříve mluvčí Agrofertu. Jaromír Zavadil (KDU-­ČSL), starosta Lešné, jejíž součástí je i Lhotka nad Bečvou, v současné době tvrdí, že se jedná o kanalizaci odvádějící dešťovou vodu z obce.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pulrok-od-katastrofy-na-becve-policie-tape-aktiviste-vysetruji-na-vlastni-pest-40354697?fbclid=IwAR3o0oxUx8vniG4J3YPu_L_PLkJh2amght9w_emY7kOM9gdD4nDu4-d376w

 

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.