Soud ve Vsetíně projednává kauzu otrávené Bečvy

30. 1. 2023

Okresní soud ve Vsetíně začal v pondělí 30. ledna od 8 hodin ráno projednávat případ otravy řeky Bečvy. Složitou kauzou se zabývá trestní senát, v jehož čele usedne soudkyně Ludmila Gerlová.

Na hlavní líčení má soud vyčleněných 39 jednacích dní, které jsou rozložené do celého letošního roku. Poslední z nich má podle údajů v justiční databázi termín 20. prosince. Vypovídat by mělo více než padesát svědků, včetně znalců.

Obžalobě v případu čelí společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a ředitel této společnosti Oldřich Havelka. Za vinu je jim kladeno poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí v případě odsouzení až pětileté vězení, firmě Energoaqua pak zákaz činnosti a peněžitý trest.

Masivní ekologická havárie se na řece Bečvě u Valašského Meziříčí odehrála 20. září 2020. Řeku podle České inspekce životního prostředí znečistily kyanidy. Jedovaté látky poškodily biotop a způsobily úhyn obrovského množství ryb na čtyřicetikilometrovém úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov. Rybáři z řeky vytáhli na čtyřicet tun uhynulých ryb. Následné vyšetřování příčin úniku bylo provázeno četnými pochybnostmi a kontroverzemi a také kritikou postupu odpovědných úřadů.

Třebaže se největší novodobá ekologická havárie se na řece Bečvě udála už na podzim roku 2020, až vloni došlo k výraznějšímu posunu v celém případu. V březnu, po roce a půl od události samotné, podal vsetínský státní zástupce Jiří Sachr v kauze obžalobu.

O několik týdnů později mu sice Okresní soud ve Vsetíně kvůli nedostatkům vrátil případ k došetření, žalobce však toto rozhodnutí napadl a následně uspěl u olomouckého krajského soudu.

Spis čítající přes 4 600 listů tak nakonec přece jen putoval zpět ke vsetínskému soudu k novému projednání.

Obžalovaná společnost Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, kde zajišťuje také čištění odpadních vod. Policie, která otravu řeky vyšetřovala, označila kanál, který z areálu jmenované firmy odchází, za původce otravy. Opírá se přitom i o posudek znalce Jiřího Klicpery.

Zástupci firmy vinu odmítají. Také někteří rybáři tvrdí, že zdroj znečištění se musel nacházet blíže k místu nálezu prvních uhynulých ryb.

Zdroj: https://www.denik.cz/krimi/becva-otrava-ryby-soud.html

Foto: Deník / Liba Mátlová

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.