O stížnostech proti usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze otravy řeky Bečvy rozhodne státní zástupce nejspíše začátkem září. Stížnost podaly právnická i fyzická osoba z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, které policie v souvislosti s případem v červnu obvinila ze dvou trestných činů. Spisový materiál je obsáhlý, řekl ve čtvrtek státní zástupce Petr Bareš z Okresního státního zastupitelství ve Vsetíně, které se kauzou zabývá.
Na rozhodnutí o stížnosti se podle Bareše nyní pracuje.
„Spisový materiál je obsáhlý, jsou to dva prádelní koše plné šanonů. Obě (obviněné) osoby podaly stížnost, mají stejného obhájce. Bude rozhodováno zřejmě začátkem září,“ uvedl žalobce.
Policie zahájila kvůli otravě Bečvy trestní stíhání jednoho člověka a jedné firmy koncem června.
Podle kriminalistů jde o spáchání dvou trestných činů, kterými jsou poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Obviněnému člověku hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.
Z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi (ČT) následně vyplynulo, že obviněnou je tato firma. Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.
Hospodářské noviny v minulých týdnech několikrát uvedly, že obviněným člověkem je zřejmě jednatel Havelka. Redakce České tiskové kanceláře se ho ve čtvrtek opětovně pokoušela telefonicky kontaktovat s žádostí o vyjádření, avšak neúspěšně.
Kromě orgánů činných v trestním řízení se otravou Bečvy zabývá také sněmovní vyšetřovací komise.
Ve čtvrtek se v Praze koná její neveřejná schůze. V plánu má slyšení poslance ANO a zástupce valašskomeziříčské chemičky Deza Pavla Pustějovského, zlínského krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka a ředitele České inspekce životního prostředí Erika Geusse.
Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.
Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/becva-reka-otrava-reky-stiznost-energoaqua-cesko_2108191257_pat