TOP 09 a KDU chtějí, aby se Sněmovna zabývala havárií na Bečvě

12. 11. 2020

Opoziční TOP 09 a KDU-ČSL chtějí, aby se Sněmovna tento týden zabývala ekologickou havárií na řece Bečvě, a to nejen informacemi kolem vyšetřování havárie, ale i možnými změnami legislativy. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová novinářům před zasedáním dolní komory řekla, že projednání výborem pro životní prostředí, který se věcí zabýval minulý týden, považuje za nedostatečné. Za alibistický pak ve vztahu k vyšetřování označila přístup ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek navrhne zařazení bodu jako prvního pro páteční zasedání Sněmovny.

Kyanid unikl do Bečvy 20. září. Ekologická havárie postihla řeku pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Výbor minulý týden vyzval vládu, aby zpřísnila monitoring i nakládání s vysoce nebezpečnými kyanidy. Poslanci také žádají, aby se nově začaly sledovat úniky perfluoralkylovaných látek, které mohou otrávit zdroje pitné vody a škodí rybám a vodním organismům.

Pekarová Adamová dnes kritizovala jednání členky výboru Evy Fialové (ANO), která opakovaně žádala, aby bylo jednání výboru neveřejné. "Považuji za vrcholný alibismus, že poslanci ANO vytvářeli dojem, že poneseme vinu za to, že případ nebude vyřešen," uvedla Adamová. TOP 09 podle ní trvá na důkladném vyšetření případu a potrestání viníků, nechce ale nahrazovat práci policie. Současně chce prozkoumat, zda na jednotlivé instituce, například Českou inspekci životního prostředí, nebyl v průběhu vyšetřování vytvářen tlak. "Budeme požadovat i to, aby vláda připravila změny legislativy, které zamezí opakování nešťastné události," konstatovala Adamová.

Pekarová Adamová jako členka výboru chtěla minulý týden vědět, zda byl důkladně prošetřen i areál a odpadní soustava chemičky DEZA z koncernu Agrofert ze svěřeneckých fondů premiéra Andreje Babiše (ANO) a zda ji Brabec jako možného viníka může zcela vyloučit. K tomu ministr nedal bližší vyjádření. Dnes Adamová uvedla, že chce vědět, zda nebyla DEZA z vyšetřování vynechána v příliš brzkém stádiu vyšetřování.

Bod podpoří také Piráti. "Abychom se dozvěděli od pana ministra podrobnější informace," řekl novinářům poslanec František Elfmark. Piráti k případu vytvořili webové stránky, kde je k nalezení jeho rekapitulace, dodal. Na webu vedle toho nabízí také odkaz na podpis výzvy organizace Arnika nazvané "Řeky bez jedů".

Zdroj: ČTK

Zdroj: http://www.enviweb.cz/117676

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.