Úřady při řešení katastrofy na Bečvě chybovaly, míní vyšetřovací komise

20. 9. 2021

Sněmovní komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků vody a ryb bezprostředně po loňské havárii. Podle poslanců nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad Valašského Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Členové komise to uvedli v závěrečné zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky.

V den havárie podle komise mimo jiné pochybil pracovník Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP Brno, který dostal informace od pracovníka vodoprávního úřadu a inspektora OI ČIŽP Olomouc, nevyjel však na místo havárie.

Měl přitom podle komise informace, že jde o havárii většího rozsahu s úhynem ryb a že pravděpodobný původce znečištění je v jeho místní příslušnosti. Zástupce OI ČIŽP Brno situaci konzultoval telefonicky.

Také samotný odběr vzorků nebyl podle komise dostatečně koordinován. V den havárie byl odebrán pouze jeden, avšak ne z potenciálně rizikových výustí. Jako problematické se ukázalo i bezprostřední vyhodnocení vzorků, míní poslanci.

Mimo to komise doporučila inventarizaci a digitalizaci kanalizačních systémů, zvýšení pokut či preciznější metodické pokyny.

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/urady-pri-reseni-katastrofy-na-becve-chybovaly-mini-vysetrovaci-komise-40372567

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.