Vyšetřování ekologické katastrofy na řece Bečvě uvízlo na mrtvém bodě. Proto TI apeluje na širokou veřejnost

17. 11. 2020

Přibližně před dvěma měsíci, 20. září 2020, došlo na Moravě k ekologické katastrofě. Do řeky Bečvy unikl kyanid, který otrávil na 40 tun ryb a zamořil přes 38 z celkových 61,5 kilometru toku. Viník nebyl dosud vypátrán. Policie otravu stále vyšetřuje, ale dle slov zlínského státního zástupce Petra Bareše, který má případ na starosti, je prý šance na vypátrání pachatele pouhých 20 %. Policie zadala vytvoření znaleckých posudků, které však mají být hotové až 20. prosince.

 

Otrávené ryby z řeky Bečva | zdroj: Severomoravský ÚS

 

Ministerstvo životního prostředí v čele s ministrem Richardem Brabcem (ANO) kolem celé věci mlží. Na půdě Sněmovny se případ projednával ve výboru pro životní prostřední, ale zástupkyně hnutí ANO (poslankyně Eva Fialová, bývalá manažerka Lovochemie) se snažila prosadit úplné vyloučení veřejnosti.

Na plénu Poslanecké sněmovny se nepodařilo přijmout usnesení vyzývající vládu k dalším krokům, protože během pátečního odpoledne (13. listopadu 2020) nebyla sněmovna vinou absence vládních poslanců usnášeníschopná.

K úspěšnému posunu v případu může kromě otevřené debaty přispět v trestní rovině zejména informace od oznamovatele (insidera, whistleblowera) zevnitř soukromé či veřejné sféry, který může dodat potřebné klíčové důkazy a do celé kauzy vnést světlo.

 

Transparency proto vyzývá potenciální oznamovatele

Pokud máte relevantní informace, které mohou vést k odhalení pachatele, ale obáváte se právní nebo mediální odvety, obraťte se na nás, a to přes náš online zabezpečený formulář zde na našem webu: www.transparency.cz/chci-nahlasit-korupci/

Transparency má dlouhodobou zkušenost s ochranou oznamovatelů a může jim nabídnout ochranu identity, právní servis a podporu a zprostředkování kontaktu s příslušnými orgány (v tomto případě s orgány činnými v trestním řízení a orgány ochrany přírody).

Chceme vás jako širokou veřejnost touto cestou také požádat o sdílení naší výzvy, aby se dostala k co největšímu množství relevantních adresátů. Děkujeme!

Více informací se o této kauze dozvíte např. v článku Deníku Referendum, nebo v reportáži pořadu 168 hodin České televize.

 

Zdroj: https://www.transparency.cz/vysetrovani-ekologicke-katastrofy-na-rece-becve-uvizlo-na-mrtvem-bode-proto-ti-apeluje-na-sirokou-verejnost/?fbclid=IwAR2cpUZKQYZ5sVnjuSsGGb9__ahRtyePGxc5E6iWBoBNqdPDNJQNFSpxyWg

 

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.