Vyšetřování otravy Bečvy skončilo, policie žádá obžalovat člověka a firmu

18. 3. 2022
Policie ukončila vyšetřování předloňské otravy řeky Bečvy a navrhla obžalovat jednu právnickou a jednu fyzickou osobu. Policisté dříve obvinili rožnovskou firmu Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Spis nyní studuje státní zástupce.
„Koncem minulého týdne jsme podali návrh na podání obžaloby na Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, a to proti jedné právnické a jedné fyzické osobě,“ sdělila bez konkrétních jmen krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Loni v červnu policisté v souvislosti s ekologickou havárií obvinili společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

„Ze strany policie je vyšetřování ukončeno, teď to přechází do fáze, kdy se to předloží státnímu zástupci. Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu,“ řekl státní zástupce Jiří Sachr.

Spis je podle něj značně obsáhlý. „Samotný spis má několik tisíc stran a k tomu jsou další přílohy,“ uvedl s tím, že analyzovat ho bude nejméně několik týdnů.

U výpusti potrubí z areálu v Juřince se znečištěná voda objevila po velké otravě ještě několikrát. K úhynu ryb už ale nedošlo.
Ve středu 2. prosince se u výpusti potrubí z areálu v Juřince objevila znečištěná voda a několik mrtvých ryb.
Od otravy z 20. září se odborníci vraceli k výpusti ještě třikrát, protože z ní znovu vytékala znečišťěná voda. Události už se ale obešly bez velkých následků na životním prostředí.

Poté by se měl rozhodnout, zda v kauze podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, nebo vyřídí věc jinak.

Podle ministryně životního protředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) je teď vše v rukou státního zástupce, který snad brzy rozhodne o dalším postupu. „My jsme za MŽP prověřili postupy během havárie a připravujeme novelu vodního zákona, která bude efektivně řešit případné havarijní stavy na řekách,“ uvedla na twitteru Hubáčková.

Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.

Státní zástupce uvedl, že o návrzích samostatně rozhodovat nebude. „Rozhodnu o dalším procesním postupu ve věci v globálu,“ řekl Sachr.

Firma Energoaqua a Havelka loni v říjnu podali návrh na zastavení trestního stíhání. Opírali se v něm o vědeckou expertizu, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb.

Nemohli jsme to být my, hájí se jednatel firmy

Havelka v reakci na ukončení policejního šetření zopakoval, že jsou důkazy, že společnost nemohla být původcem havárie. „Na 3,5 kilometru neuhynula ani jedna ryba,“ uvedl Havelka. „Policie podle mého osobního názoru byla rozhodnuta již v září, kdo nebo která firma bude postupně zkoumána a dohnána k nějakému obvinění,“ uvedl Havelka. Ve věci je podle něj řada nejasností, omylů i nepravd.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy.

První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.

Ekologická havárie postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov 20. září 2020. Podle České inspekce životního prostředí ji způsobily kyanidy. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.

e-mail: info@zazivoubecvu.cz
Tvorba www stránek FOOE s.r.o.