V rámci snahy zjistit, proč Policie České republiky vyšetřuje, kdo poskytl Deníku Referendum informace o havárii na kaustifikační jednotce v Babišově chemičce Deza, se nám podařilo pořídit rozhovor s jedním ze vsetínských vyšetřovatelů.
Proč vyšetřujeme, kdo vám poskytuje informace z Dezy?
Dobře. My… Řeknu to jinak: cokoli policejní orgán prověřuje, je neveřejné. Většinou takové věci děláme na základě nějakých podnětů. Dokud policejní orgán nějaký podnět neprověří, ať je to anonymní nebo je pod tím přímo někdo podepsaný, tak my k tomu nic nesdělujeme. A prověřujeme dle zákona, ať už je to zákon o policii nebo podle trestního řádu.
Jak to myslíte „soudní povolení“?
To nevím, o čem mluvíte. Musíte se podívat do trestního řádu, k čemu a jak potřebujete trestní příkaz. A trestní řád to jasně stanoví. Beru to tak, že nevíte, co se dělo. Nemůžu odpovídat na nic, co se týká přípravného řízení. Znovu opakuju: to je neveřejná fáze trestního řízení, až dokud to nedojde k soudu. Nemůžu vám sdělovat, jaké úkony jsme dělali, kde jsme je dělali, jaký byl zákonný důvod.
Tyto stížnosti buď můžete podat k danému policejnímu orgánu, popřípadě je můžete podat dozorujícímu státnímu zastupitelství, které posoudí postup policejního orgánu dle trestního řádu, anebo popřípadě pokud je to činěno podle zákona o policii, tak podle něj. Teď je otázka, koho se to mělo týkat.
Říkám, že to nemohu komentovat. Nemohu se k tomu vyjadřovat. Jak jsem řekl, přezkum může provést dozorující státní zástupce, nebo nadřízený nebo odbor vnitřní kontroly daného útvaru, respektive krajského ředitelství u nás.
To vám nemůžu říct. Zase bych komentoval nějaký úkon policejního orgánu, což v současné chvíli nemohu. Nebudu se k tomu vyjadřovat.
Vy se mě pořád snažíte natlačit do něčeho takového… Říkám vám, že nebudu komentovat jakýkoli úkon, který proběhl nebo který se chystá ze strany policejního orgánu. Nemůžu.
Proč… Dívejte, od začátku jsem udělal x úkonů. Udělal jsem tolik hodin navíc… Bavíme se o úkonech, kdy prověřuju podněty anonymů, občanů, popřípadě jiných orgánů. My prověřujeme horem spodem, když to tak řeknu.
Podívejte se, pane Patočko, vy jste jednak novinář, ale jednak jste občan České republiky. Jednoznačně je stanoveno: pokud občan České republiky disponuje informacemi o možném spáchání trestného činu a není vázán mlčenlivostí, kterou by mu upravoval jiný zákon, je povinen takové informace poskytnout policejnímu orgánu. Takže řeknu to takto: pokud byste disponoval informacemi, které by byly důležité pro trestní řízení, a to jakékoli — nejen Bečvu, ale případně i jiný případ —, vyvstává vám povinnost tyto informace poskytnout.
Dívejte, až dnes jsem dostal informaci o tom, že jste volal. Pokud vím, minule jste podával vysvětlení podle 150/6 trestního řádu a tam jste mohl uvést veškeré skutečnosti, které vám byly známé.
To je možné, ale za sebe vám říkám, že poprvé jsem dnes dostal SMS zprávu od kolegy a následně jsem si s ním volal a posílal mi na vás kontakt. Mezitím jste mi volal vy, jinak bych samozřejmě volal já. A kdybych nechtěl, tak vám ten telefon — mezi námi — nezvednu.
Můžete mi otázku prosím položit znovu?
Dívejte, máme klasický trestní řád, kde je takzvaná mlčenlivost o poskytování informací, které jsou součástí trestního řízení. Všichni jsou o tom poučováni. Je to standardní postup. To je jedna věc.
Druhá věc je přístup k informacím podle sto šestky o svobodném přístupu k informacím. Tohle vůči nám nikdo nevznesl. Ale v tom zákoně je dáno, že povinní nemohou dávat informace o trestním řízení v přípravné fázi. Musel bych si to najít přesně, abych vám to ocitoval.
To se podívejte do ustanovení trestního řádu. Oni jsou poučováni o takzvané mlčenlivosti. Tam je pokuta jeden milion pro fyzickou osobu, pokud tyto povinnosti poruší, a pět milionů, pokud tyto povinnosti poruší veřejně, například rozhlasem, televizí, internetem a tak dále…
Ještě vám to řeknu jinak: každá osoba je poučena dle těchto ustanovení. Nesmí sdělovat informace o průběhu trestního řízení pod pokutou jednoho milionu, popřípadě pěti milionů. A už bych se opakoval.
…Pane Patočko, řeknu vám to takhle, protože si naprosto nerozumíme. Pokud by osoby od nás měly zakázáno informovat novináře, nemyslíte si, že už s každým z těch, který mluvil u vás, nebo v jiných článcích, popřípadě vystupoval v televizi, by bylo zahájeno správní řízení? Nevím, co je to za šum, že my jsme někomu zakázali poskytovat informace novinářům. Ne, my jen všechny poučujeme o trestním řádu.
Dívejte, pane Patočko, zase se mě ptáte na průběh přípravného řízení. Nemohu vám to komentovat.
Nevím o tom, že bych někde poskytoval tyto informace.
Dívejte, ukončím s vámi hovor, protože se mě ptáte na průběh trestního řízení. Už na začátku jsem vám řekl, že i kdybych chtěl, tak vám k tomu nemůžu sdělovat informace. Pokud tyto otázky máte, v rámci sto šestky si je podejte k našemu policejnímu orgánu. A dobře víte, že vám policejní orgán podle sto šestky odpoví. Tím potom můžete disponovat.
Co prosím?
S žádnými novináři jsem nemluvil.
Vy jste první novinář, s kterým se o tom bavím. Nevím o tom, že by se o tom někdo jiný z týmu bavil s nějakými novináři. Takže na to nejsem schopný odpovědět. Takovou informací nedisponuju, nevím o ní. Jsou to otázky, které nejsem schopný zodpovědět, můžete je položit policejnímu orgánu. Zabývat se jimi nebudu, protože mi to nepřísluší. Jsem policejní orgán, který se zabývá prověřováním konkrétní trestné činnosti.
Pokud něco máte, můj mail je veřejný.
Služební? Samozřejmě. Bez diakritiky: jiri.hovorka3@pcr.cz. Trojka číslem, nikoli slovem.
To je můj oficiální služební mail, tam mi můžete posílat podněty, jakým způsobem uznáte za vhodné. Když to budou věci, na které mi nepřísluší odpovídat, nebo k tomu nejsem oprávněn, tak jsem samozřejmě schopný předat je dál klasickým služebním postupem. Víc vám nemohu říct. Prověřujeme všechny možné podněty, jak jsem vám řekl, od anonymů, od orgánů, od organizací, takže jestli něco máte, bez problémů mi to můžete napsat, my to prověříme.
To už mám dávno prověřené.
JAKUB PATOČKA